Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

2. Your professor gives one of two types of exams, easy tests and hard tests. 75

ID: 2927314 • Letter: 2

Question

2. Your professor gives one of two types of exams, easy tests and hard tests. 75% of the time he gives hard tests, 25% of the time he gives easy tests Easy tests have an average score of 85 and a standard deviation of » Hard tests have an average score of 70 and a standard deviation of 10 . Both types of tests produce normally distributed scores (a) What is the average score on all tests given by the professor? (b) What is the probability of getting a score above a 90 on a test given by the professor? (c) What is the probability of getting a score below 80?

Explanation / Answer

Ans:

a)Average score of all tests=0.75*70+0.25*85=52.5+21.25=73.75

standard deviation of all tests=sqrt(0.752*100+0.252*25)=sqrt(57.8125)=7.6

b)P(X>90)

z=(90-73.75)/7.6=2.14

P(z>2.14)=1-P(z<=2.14)=1-0.9838=0.0162

c)P(X<80)

z=(80-73.75)/7.6=0.82

P(z<0.82)=0.7939

d)P(>90/easy test)=0.1587 (as z=(90-85)/5=1,P(z>1)=0.1587)

P(>90/hard test)=0.02275 (as z=(90-70)/10;P(z>2)=0.02275)

i)P(easy test/>90)=0.1587*0.25/[0.1587*0.25+0.02275*0.75]

=0.039675/0.05674

=0.699

ii)P(hard test/>90)=0.02275*0.75/[0.1587*0.25+0.02275*0.75]

=0.01706/0.05674

=0.301

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote