A college has 230 full-time employees that are currently covered under the schoo
ID: 2927969 • Letter: A
Question
A college has 230 full-time employees that are currently covered under the school's health care plan. The average out-of-pocket cost for the employees on the plan is $1,850 with a standard deviation of $505. The college is performing an audit of its health care plan and has randomly selected 35 employees to analyze their out-of-pocket costs.
a. Calculate the standard error of the mean.
b. What is the probability that the sample mean will be less than $1,785?
c. What is the probability that the sample mean will be more than $1,810?
d. What is the probability that the sample mean will be between $1,865 and $1,915?
Explanation / Answer
Popuation Size N = 230
M = 1850
s = 505
Sample size n = 35
.
Part a)
SE = standard deviation / sqrt(sample size)
SE = 505 / 35
SE = 14.42
.
Part b)
P(x < 1785) = P(z < (1785-1850 / 14.42)
[formula of Z is apllied here, z = (x - M) / SE]
P(X < 1890) = P(z < -4.50)
.
Now we refer to the Z table to find the probability value corresponding to z = -2.88
P = 0.000003.
Part c)
P(x > 1810) = 1 - P(X < 1810)
[this is done because the Z table provides us the left tailed area ]
.
P(x < 1810) = P(z < 1810-1850 /14.42) = P(z < -2.77)
P(x < 1920) = 0.002803
.
Part d)
P(1865 < x < 1915) = P(x < 1915) - P(x < 1865)
P(x < 1915) = P(z < 1915-1850/14.42) = P(z < 4.50) = 0.9997
P(x < 1865) = P(Z < 1865-1850/14.42) = P(Z < 1.40) = 0.9192
P(1865 < x < 1915) = 0.9997 - 0.9192 = 0.0805
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.