8, A hotel claims that 95% of its customers are very satisfied with its service.
ID: 2928002 • Letter: 8
Question
8, A hotel claims that 95% of its customers are very satisfied with its service. Complete parts a through d below based on a random sample of five customers. a. What is the probability that exactly four customers are very satisfied? (Round to four decimal places as needed.) b. What is the probability that more than four customers are very satisfied? (Round to four decimal places as needed.) c. What is the probability that less than three customers are very satisfied? (Round to four decimal places as needed.) d. Suppose that of five customers selected, two responded that they are very satisfied. What conclusions can be drawn about the hotel's claim? The probability that 2 out of 5 customers are very satisfied is assuming that 95% of customers are very satisfied. Based on this sample, it is (1) very satisfied. (Round to four decimal places as needed.) that 95% of customers are (1) O not likely O likelyExplanation / Answer
This will be a binomial distribution with parameters:
n = 5, p = 0.95
Hence,
From binomial probability calculator:
a) P(X = 4) = 0.2036
b) P(X > 4) = 0.7738
c) P(X < 3) = 0.0012
d) P(X = 2) = 0.0011
Not likely
a) P(X = 4) =
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.