Hello i need help answering this question. Thank you very much in advanced: 4. T
ID: 2930463 • Letter: H
Question
Hello i need help answering this question. Thank you very much in advanced:
4. The t statistic, the t distribution, and sample size The average age at which adolescent girls reach their adult height is 16 years Suppose you have a sample of 27 adolescent girls who are developmentally delayed, and who have an average age at which they reached their adult height of 17.1 years and a sample variance of 36.0 years. You want to test the hypothesis that adolescent girls who are developmentally delayed have a different age at which they reached their adult height than all adolescent girls Calculate the t statistic. To do this, you first need to calculate the estimated standard error. The estimated standard error is SM . The t statistic is Now suppose you have a larger sample size n = 81, Calculate the estimated standard error and the t statistic for this sample with the same sample average and the same standard deviation as above, but with the larger sample size The new estimated standard error is . The new t statistic is Note that the t statistic becomes as n becomes larger Use the Distributions tool to look at the t distributions for different sample sizes. To do this, choose the Degrees of Freedom for the first sample size on the slider, and click the radio button with the single orange line. Move the orange vertical line to the right until the number below the orange line is located on the t statistic. The probability of getting that t statistic or one more extreme will appear in the bubble with the orange type. Now repeat the process for the other sample t Distribution Degrees of Freedom 52 -3.0 2.0 0.0 2.0 3.0 What is the probability of getting the t statistic or something more extreme for the sample size of n 27? p What is the probability of getting the t statistic or something more extreme for the sample size of n- 81? p The t distribution is in the tool with no vertical lines. Slowly move the Degrees of Freedom slider from the smallest value to the largest value, and observe how the shape of the distribution changes.) with a smaller n. (Hint: To best see this, click the radio buttonExplanation / Answer
The estimated standard error sM = sqrt [s2/n] = sqrt [36/ 27] = 1.1547
Test statistic
t = (xbar - )/sM = (17.1 - 16)/ 1.1547 = 0.95
Now sample size = 81
New estimated standard error sM = sqrt [s2/n] = sqrt [36/ 81] = 0.6667
Test statistic
t = (xbar - )/sM = (17.1 - 16)/ 0.6667 = 1.65
Now the test statistics becomes larger as n increase
WHen n = 27
p - value = 0.3509
when n = 81
p - value = 0.1029
The t - distribution is like normal distribution with a higher n but with smaller n it behaves symmetric but diverted from normal distribution.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.