A survey reported that the mean starting salary for college graduates after a th
ID: 2933932 • Letter: A
Question
A survey reported that the mean starting salary for college graduates after a three-year program was $35,000.Assume that the distribution of starting salaries follows the normal distribution with a standard deviation of $3890. What percentage of the graduates have starting salaries: (Round z-score computation to 2 decimal places and the final answers to 4 decimal places.)
Between $31,800 and $39,300?
More than $42,900?
Between $39,300 and $42,900?
A survey reported that the mean starting salary for college graduates after a three-year program was $35,000.Assume that the distribution of starting salaries follows the normal distribution with a standard deviation of $3890. What percentage of the graduates have starting salaries: (Round z-score computation to 2 decimal places and the final answers to 4 decimal places.)
Explanation / Answer
here as z score =(X-mean)/std deviation
a) P(31800<X<39300)=P(-0.82<Z<1.11)=0.8665-0.2061 =0.6604
b)
P(X>42900)=1-P(X<42900)=1-P(Z<2.03)=1-0.9788 =0.0212
c( P(39300<X<42900)=P(1.11<Z<2.03)=0.9788-0.8665 =0.1123
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.