A survey of eating habits showed that approximately 5% of people in a certain ci
ID: 3061172 • Letter: A
Question
A survey of eating habits showed that approximately 5% of people in a certain city are vegans. Vegans do not eat meat, poultry, fish, seafood, eggs, or milk. A restaurant in the city expects 300 people on opening night, and the chef is deciding on the menu. Treat the patrons as a simple random sample from the city and the surrounding area, which has a population of about 600,000. If 16 vegan meals are available, what is the approximate probability that there will not be enough vegan mealslong dashthat is, the probability that 17 or more vegans will come to the restaurant? Assume the vegans are independent and there are no families of vegans. The probability is ?
Explanation / Answer
hewre expected number of vegans in 300 people =np=300*0.05 =15
and std deviaiton =(np(1-p))1/2 =3.7749
therefore probability that there will not be enough vegan meals:
( please revert for any clarification required)
for normal distribution z score =(X-)/ here mean= = 15 std deviation == 3.7749Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.