The following data represent the concentration of organic carbon (mg/L) collecte
ID: 2934382 • Letter: T
Question
The following data represent the concentration of organic carbon (mg/L) collected from organic soil. Construct a 99% confidence interval for the mean concentration of dissolved organic carbon collected from organic soil. (Note: x = 18.38 mg/L and s= 7.24 mg/L) 11.90 8.81 30.91 19.80 29.80 16.87 14.86 14.86 27.10 20.46 22.49 8.09 16.51 14.90 15.35 17.50 15.72 33.67 9.72 18.30 page 1 of the table of critical values for the t distribution. the Construct a 99% confidence interval for the mean concentration of dissolved organic carbon collected from organic soil mg/L tomg/L (Use ascending order. Round to two decimal places as needed.)Explanation / Answer
Solution:- x = 18.38mg/L, and s = 7.24 mg/L, n = 20 ,
CL = (1-)•100%
99% = (1-)•100%
= 0.01
/2 = 0.005
df = n-1
df = 20-1 = 19
Use table to find t(sub 0.005) with a df of 19 = 2.861
=> x ± t *(s/n)
= 18.38 ± 2.861*(7.24/20)
= 18.38 ± 2.861*(1.62)
= 18.38 ± 4.63
= (13.75 , 23.01)
=====> 13.75 mg/L to 23.01 mg/L.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.