The following data represent the concentration of organic carbon (mg/L) collecte
ID: 3072971 • Letter: T
Question
The following data represent the concentration of organic carbon (mg/L) collected from organic soil Construct a 99% confidence interval for the mean concentration of dissolved organic carbon collected from organic soil (Note. x 17 28 mg/L and s-7.71 mg/L) 11.40 8 81 30 91 19 80 29 80 7.40 14 86 14.86 27.10 20 46 11.40 809 16.51 14.90 15.35 15 42 16 87 33 67 972 18.30 Click the icon to view the table of areas under the t-distribution Construct a 99% confidence interval for the mean concentration of dissolved organic carbon collected from organic soil ) (Use ascending order Round to two decimal places as needed ) Enter your answer in each of the answer boxes. Type here to searchExplanation / Answer
sample mean= 17.28 mg/L
and standard deviation= 7.71 mg/L
M = 17.28
t critical = 2.86
sM = (7.71)^2/20) = 1.72
= M ± t(sM)
= 17.28 ± 2.86*1.72
= 17.28 ± 4.9323
M = 17.28, 99% CI [12.35, 22.21].
You can be 99% confident that the population mean () falls between 12.35 and 22.21.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.