Problem 1. A store receives products from two warehouses. Orders often have unit
ID: 2935088 • Letter: P
Question
Problem 1. A store receives products from two warehouses. Orders often have units missing; in the last year at most five from warehouse A and at most 4 from Warehouse B. The data is in the tables below provides the number of orders that a particular level of units missing.
Warehouse A
Warehouse B
Units missing
# Orders
Units missing
# Orders
0
23
0
60
1
45
1
33
2
55
2
12
3
34
3
17
4
12
4
26
5
7
A)Develop the probability density function for the number of units missing for each warehouse. Provide a table and a graph for each.
B)What is the expected value and standard deviation for number of units missing per order for each warehouse? Compare their performance based on these values.
Warehouse A
Warehouse B
Units missing
# Orders
Units missing
# Orders
0
23
0
60
1
45
1
33
2
55
2
12
3
34
3
17
4
12
4
26
5
7
Explanation / Answer
P(X) calcuated by dividing total sum of order to each order P(X = 0 ) = 23/176 = 0.1307 , P(X = 1) = 45/176 = 0.2557, and so on
And for warehouse B
Average Unit missing per order in warehouse A is higher than warehouse B. But variation in warehouse B is higher than warehouse A.
Warehouse A Unit missing Order P(x) xP(x) x^2P(x) 0 23 0.1307 0.0000 0.0000 1 45 0.2557 0.2557 0.2557 2 55 0.3125 0.6250 1.2500 3 34 0.1932 0.5795 1.7386 4 12 0.0682 0.2727 1.0909 5 7 0.0398 0.1989 0.9943 Total 176 1 1.9318 5.3295 mean = 1.9318 Variance = 1.5977 stdev = 1.2640Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.