A statistical investigation is conducted to see if the mean of a population of v
ID: 2936316 • Letter: A
Question
A statistical investigation is conducted to see if the mean of a population of values is equal to 350, or H0:=350 HA:350. A random sample of n=100 values is taken from this population of values, producing a test statistic of Tcalc=0.75 and a PP-value of 0.4550
Choose the correct interpretation of the PP-value.
A. If the null hypothesis is true, the probability of rejecting the null hypothesis is 0.4550.
B. From this sample, the null hypothesis is not to be rejected.
C. From this sample, the null hypothesis is to be rejected.
D. If the null hypothesis is true, the chance of another sample producing stronger evidence against the null hypothesis is 0.4550.
Explanation / Answer
p value = 0.455
if we consider
level of significance = 0.05
then
p value > l.o.s.
also for
l.o.s. 0.1
p value > l.o.s.
so
Correct option is
B)
From this sample , the null hypothesis is not to be rejected.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.