The total factory overhead for Big Light Company is budgeted for the year at $80
ID: 2943500 • Letter: T
Question
The total factory overhead for Big Light Company is budgeted for the year at $800,000. Big Light manufactures two different products - night lights and desk lamps. Night lights is budgeted for 30,000 units, each unit requiring two hours of direct labor per unit. Desk lamps, on the other hand, is budgeted for 40,000 units, each unit requiring two and a half hours of direct labor per unit.Determine (a) the total number of budgeted direct labor hours for year, (b) the single plantwide factory overhead rate using direct labor hours as the allocation base, and (c) the factory overhead allocated per unit for each product using the single plantwide factory overhead rate using direct labor hours as the allocation base.
Explanation / Answer
FROM PARS A) AND B) ABOVE
NO.OF UNITS OF NIGHT LIGHTS BUDGETED=30000
OVER HEADS ALLOCATION FOR NIGHT LAMPS FACTORY = [3/8][800000]=300000 HRS
HENCE OVERHEAD HOURS PER UNIT OF NIGHT LIGHT = 300000/30000=10 HRS.PER UNIT
NO.OF UNITS OF DESK LAMPS BUDGETED=40000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.