Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The total concentration of disssolved particles in blood is 0.30 M . An intraven

ID: 676711 • Letter: T

Question

The total concentration of disssolved particles in blood is 0.30M. An intravenous (IV) solution must be isotonic with withblood, which means it must have the same concentration. (a) To relieve dehydration, a patient is given135 mL/h of IV glucose(C6H12O6) for 2.0 h. What mass (g) of glucose did shereceive?
1 g
(b) If isotonic saline (NaCl) were used, what is the molarity ofthe solution?
2M
(c) If the patient is given 175 mL/hof IV saline for 2.5 h, how many gramsof NaCl did she receive?
3 g (a) To relieve dehydration, a patient is given135 mL/h of IV glucose(C6H12O6) for 2.0 h. What mass (g) of glucose did shereceive?
1 g
(b) If isotonic saline (NaCl) were used, what is the molarity ofthe solution?
2M
(c) If the patient is given 175 mL/hof IV saline for 2.5 h, how many gramsof NaCl did she receive?
3 g

Explanation / Answer

(a) 135 mL/h x 2 h = 270 mltotal        0.270 L x 0.3moles/liter = 0.081 moles total in two hours        Molar mass ofglucose = 180        180 g/mol x 0.081 moles = 14.580 grams (b)   Molar mass of NaCl = 58.44        58.44 g/mol x 0.081 moles = 4.734 grams (c)    175 mL/h x 2.5 h = 437.5 mL total          0.4375L x 0.3moles/L = 0.13125 mols in 2.5hours          58.44g/mol x 0.13125 mols = 7.67025 grams
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote