The capacity of an elevator is 8 people or 1280 pounds. The capacity will be exc
ID: 2947130 • Letter: T
Question
The capacity of an elevator is 8 people or 1280 pounds. The capacity will be exceeded if 8 people have weights with a mean greater than 1280/ 8= 160 pounds. Suppose the people have weights that are normally distributed with a mean of 170 lb and a standard deviation of 32 lb.
a. Find the probability that if a person is randomly? selected, his weight will be greater than 160 pounds.
b. Find the probability that 8 randomly selected people will have a mean that is greater than 160 pounds.
c. Does the elevator appear to have the correct weight? limit? Why or why? not?
Explanation / Answer
a) P(z>(160-170)/32)
= P(z>-0.3125)
= 0.6227
b) P(z>((160-170)/32)*SQRT(8)
= P(z>-0.8839)
= 0.8116
c) Yes, because probabilities are very large
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.