The Toylot company makes an electric train with a motor that it claims will draw
ID: 2948415 • Letter: T
Question
The Toylot company makes an electric train with a motor that it claims will draw an average of only 0.8 ampere (A) under a normal load. A sample of nine motors was tested, and it was found that the mean current was x = 1.30 A, with a sample standard deviation of s = 0.42 A. Do the data indicate that the Toylot claim of 0.8 A is too low? (Use a 1% level of significance.)
What are we testing in this problem?
single proportion
single mean
(a) What is the level of significance?
(1)State the null and alternate hypotheses.
H0: p = 0.8; H1: p > 0.8
H0: ? ? 0.8; H1: ? = 0.8
H0: ? = 0.8; H1: ? > 0.8
H0: p = 0.8; H1: p ? 0.8
H0: ? = 0.8; H1: ? ? 0.8
H0: p ? 0.8; H1: p = 0.8
(b) What sampling distribution will you use? What assumptions are you making?
The standard normal, since we assume that x has a normal distribution with unknown ?.
The standard normal, since we assume that x has a normal distribution with known ?.
The Student's t, since we assume that x has a normal distribution with unknown ?.
The Student's t, since we assume that x has a normal distribution with known ?.
(2)What is the value of the sample test statistic? (Round your answer to three decimal places.)
(c) Find (or estimate) the P-value.
P-value > 0.250
0.125 < P-value < 0.250
0.050 < P-value < 0.125
0.025 < P-value < 0.050
0.005 < P-value < 0.025
P-value < 0.005
(3)Sketch the sampling distribution and show the area corresponding to the P-value.
(d) Based on your answers in parts (a) to (c), will you reject or fail to reject the null hypothesis? Are the data statistically significant at level ??
At the ? = 0.01 level, we reject the null hypothesis and conclude the data are statistically significant.
At the ? = 0.01 level, we reject the null hypothesis and conclude the data are not statistically significant.
At the ? = 0.01 level, we fail to reject the null hypothesis and conclude the data are statistically significant.
At the ? = 0.01 level, we fail to reject the null hypothesis and conclude the data are not statistically significant.
(e) Interpret your conclusion in the context of the application.
There is sufficient evidence at the 0.01 level to conclude that the toy company claim of 0.8 A is too low.
There is insufficient evidence at the 0.01 level to conclude that the toy company claim of 0.8 A is too low.
Explanation / Answer
a) correct answer: single mean
(1) Correct answer: H0: ? = 0.8; H1: ? > 0.8
b) Correct answer: The Student's t, since we assume that x has a normal distribution with unknown ?.
(2) Test Statstic Z = (1.30 - 0.8) / (0.42/sqrt(9)) = 3.57142
(C) P-value = 0.0036
Correct answer: 0.025 < P-value < 0.050
(3) Correct answer: Option (C) graph
d)
At the ? = 0.01 level, we reject the null hypothesis and conclude the data are statistically significant
e)
There is sufficient evidence at the 0.01 level to conclude that the toy company claim of 0.8 A is too low.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.