Shaver Manufacturing, Inc., offers dental insurance to itsemployees. A recent st
ID: 2950931 • Letter: S
Question
Shaver Manufacturing, Inc., offers dental insurance to itsemployees. A recent study by the human resource director shows theannual cost per employee per year followed the normal probabilitydistribution, with a mean of $1,280 and a standard deviation of$420 per year.
a. What fraction of the employees cost more than $1,500per year for dental expenses?
b. What fraction of the employees cost between $1,500 and$2,000 per year?
c. Estimate the percent that did nothave any dental expense.
d. What was the cost for the 10 percentof employees who incurred the highest dental expense?
Explanation / Answer
z(X) = (x - ) / In this problem, it is given that = 1280 and =420. 1) P(x > 1500) = 1 - P(x p = .6985 =P(x 1500) = 1 - P(xRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.