At an electronics plant, it is known from past experience that theprobability is
ID: 2953646 • Letter: A
Question
At an electronics plant, it is known from past experience that theprobability is 0.86 that a new worker who has attended thecompany's training program will meet the production quota and thatthe corresponding probability is 0.35 for a new worker who has notattended the company's training program. if 80% of all new workersattend the training program a) what is the probability that a newworker will meet the production quota? b) find the probability thata new worker who meets the production quota will have attended thecompany's training programExplanation / Answer
P[new worker meets production quota] = P[trained worker meets quota] + P[untrained worker meetsquota] = 0.86*0.8 + 0.35*0.2 = 0.758 ( 75.8%) Probability = 0.688 / 0.758 = 0.908 ( 90.8 %)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.