Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An education professor is interested in estimating thepercentage of freshman stu

ID: 2954776 • Letter: A

Question

An education professor is interested in estimating thepercentage of freshman students that work fulltime while attendingcollege.

a.       The professor wants toconstruct 99% Confidence Interval while only allowing for 3% error.Assuming no prior estimates are available, how large of a sampleshould she collect?

b.      Due to funding shortages,the professor is only able to gather a random sample of 500students. She discovers that 205 of these 500 students workfulltime while attending school. Using this information, constructa 99% confidence interval for the proportion of students that workfulltime while attending school.

c.       The professorbelieves that 40% of freshman work full-time. At = 0.05level of significance and the data listed in part b, use a 5-stephypothesis test to determine if there enough evidence to supportthe professor’s claim.

Please help me I am so lost.

Looking forward to your kind advice

Thanks

Explanation / Answer

(a) Given =0.01, Z(0.005)=2.58 (check normal table) E=0.03 n=(Z/E)^2*p*(1-p) =(2.58/0.03)^2*0.5*0.5 =1849 (b) n=500, phat=205/500 =0.41 The 99% CI is phat ± Z*phat*(1-phat)/n --> 0.41 ± 2.58*sqrt(0.41*(1-0.41)/500) --> (0.353, 0.467) (c) =0.05, Z(0.025)=1.96 (check normal table) The test hypothesis is Ho:p=0.4 Ha:p not equal 0.4 The test statistic is Z=(phat-p)/p*(1-p)/n =(0.41-0.4)/sqrt(0.4*(1-0.4)/500) =0.46 Since Z=0.46
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote