An education publication claims that the mean expenditure per student in public
ID: 3245116 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
Use 1-Sample t to compute a confidence interval and perform a hypothesis test of the mean when the population standard deviation, is unknown. For a one-sample t,
a] claim is that the mean expenditure per students in public elementory and secondary schools is at least $10200.
b] H0: m = 10200 versus H1: m 10200
where m is the population mean and 10200 is the hypothesized population mean.
c] at 0.01, yes here p-value is 0.987 > alpha = 0.01
by decision rule we failed to reject null hypothesis at alpha = 0.01.
At alpha = 0.01, the given claim is rejected. that is he mean expenditure per students in public elementory and secondary schools is not at least $10200.
Used MINITAB for test one sample t- test
Choose Stat > Basic Statistics > 1-Sample t.
In Samples in columns, enter Expendeture.
Check Perform hypothesis test. In Hypothesized mean, enter 10200.
Click Options. In Confidence level, enter 99. Click OK in each dialog box
Session window output
One-Sample T: Expenditure
Test of mu = 10200 vs > 10200
99% Lower
Variable N Mean StDev SE Mean Bound T P
Expenditure 16 9896 491 123 9576 -2.48 0.987
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.