You measure the lifetime of a randomsample of 25 batteries of a certain brand. T
ID: 2955111 • Letter: Y
Question
You measure the lifetime of a randomsample of 25 batteries of a certain brand. The sample mean is Xbar= 980 hours. Suppose that the lifetimes for batteries of this brandfollow a normal distribution, with unknown mean µand standard deviation = 80 hours.
(a) Calculate a 99%confidence interval for the mean lifetime in thepopulation of all batteries of this brand.
(b) What is the margin of errorfor the 99% confidence interval?
How large a sample would enable you to estimatethe mean lifetime of batteries of a certain brand. within a marginof error of ±20 hours? The standard deviation of thelifetime of this brand of tires is = 80hours
(a) Calculate the sample sizewith 99% confidence. Treat these batteries as anSRS.
(b) Now, calculate the samplesize with 90% confidence.
(c) Compare the results in (a) and (b).
Explanation / Answer
(a) Calculate a 99% confidence intervalfor the mean lifetime in the population of allbatteries of this brand.
=0.01, |Z(0.005)|=2.58 (check normal table)
The 99% CI is
xbar ± Z*/n
--> 980 ± 2.58*80/sqrt(25)
--> ( 938.72, 1021.28)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.