What is the 90th percentile of this distribution? A machine that produce ball be
ID: 2960005 • Letter: W
Question
What is the 90th percentile of this distribution?
A machine that produce ball bearings has initially been set so that the target average diameter of the bearings it produces is 1.3 cm. A bearing is acceptable if its diameter is within 0.016 cm of this target diameter. Suppose, however, that the machine is misaligned, and the ball bearings it produces follow a normal distribution with a mean of 1.25 cm and standard deviation of 0.05 cm.Explanation / Answer
Given X~Normal(mean=1.25, s=0.05) So the 90th percentile of this distribution is P(X P((X-mean)/s < (c-1.25)/0.05) =0.9 --> P(Z (c-1.25)/0.05 =1.28 (check standard normal table) --> c = 1.25 + 1.28*0.05 = 1.314Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.