The sales of a grocery store had an average of $8,000 per day. The store introdu
ID: 2960148 • Letter: T
Question
The sales of a grocery store had an average of $8,000 per day.The store introduced several advertising campaigns in order to Increase sales. To
determine wherher or not the advertising campaignes have been effective in
increasing sales, a sample of 64 days of sales was selected. It was found that
the average was $8,250 per day. From past information, it is known that
the standard deviation of the population is $1,200.
1. Develope a hypothesis test.
2. Compute the value of the test statistic.
3.Compute the p-value
4.Using the critical value approach at 99% confidence, test the hypothesis.
Explanation / Answer
The test hypothesis is
Ho:<= 8000
Ha: > 8000
The test statistic is
Z=(xbar - )/(s/n)
=(8250-8000)/(1200/8)
= 1.67
The p-value is P(Z>1.67)= 0.0474 (check standard normal table)
Given a=0.01, since p-value is larger than a=0.01, we do not reject Ho.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.