The sales of a grocery store had an average of $8,000 per day. The store introdu
ID: 3388666 • Letter: T
Question
The sales of a grocery store had an average of $8,000 per day. The store introduced several advertising campaigns in order to increase sales. To determine whether or not the advertising campaigns have been effective in increasing sales, a sample of 64 days of sales was selected. It was found that the average was $8,500 per day. From past information, it is known that the standard deviation of the population is $1,600. The null hypothesis for this problem is the population average is less than or equal to 8000. The value of the test statistic is
Explanation / Answer
Formulating the null and alternative hypotheses,
Ho: u <= 8000
Ha: u > 8000
As we can see, this is a right tailed test.
Getting the test statistic, as
X = sample mean = 8500
uo = hypothesized mean = 8000
n = sample size = 64
s = standard deviation = 1600
Thus, z = (X - uo) * sqrt(n) / s = 2.5 [ANSWER, TEST STATISTIC]
***********************
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.