Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a. What is the probability that a randomly selected exam will have a score of at

ID: 2960236 • Letter: A

Question

a. What is the probability that a randomly selected exam will have a score of at least 71?
b. What percentage of exams will have scores between 89 and 92?
c. If the top 2.5% of test scores receive merit awards, what is the lowest score eligible for an award?
d. If there were 334 exams with scores of at least 89, how many students took the exam?

Explanation / Answer

(a) P(X>=71) = P((X-mean)/s >= (71-80)/6) =P(Z>=-1.5) = 0.9332 (check standard normal table) ----------------------------------------------------------------------------- (b) P(89
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote