a. What is the change in potential energy for an electron [q = -e, m 9.10 x 10^-
ID: 1322311 • Letter: A
Question
a. What is the change in potential energy for an electron [q = -e, m 9.10 x 10^-3 kg] in moving from point A to point B? b. What is the change In kinetic energy for an alpha-particle [q = +2e, m = 6.68 x 10^-27 kg] that moves from point A to point B? 8. (13 points) A battery and resistors are connected together as shown in the figure at the right. a. Find the equivalent resistance, and the current through the battery. b. Find the potential drop across and the current through each of the resistors. c. Find the power output of the battery, and the power delivered to each resistor.Explanation / Answer
equivlanet resisatnce in series is Rs = R1 + R2 +R3
so
Rs = 2+3+4 = 9 ohms ---------------answer to part A
---------------------------------
in series combination same amount of current flows
here it is i = V/R ( from ohms law V = iR)
so
i = 18/9 = 2 A
so
PD across 2 ohms = iR = 2*2 = 4 Volts
PD across 3 ohms = iR = 2*3 = 6 Volts
PD across 4 ohms = iR = 2*4 = 8 Volts
---------------------------------
Power P = vi
so
Power across 2 ohms = 4*2 = 8 W
Power across 3 ohms = 3 *6 = 18 W
Power across 4 ohms = 4*8 = 32 W
Power across batter P = Vi = 18*2 = 36 watts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.