The average credit card balance for college seniors is $2864. Use this figure as
ID: 2960299 • Letter: T
Question
The average credit card balance for college seniors is $2864. Use this figure as the population mean and assume the population standard deviation is s=$775. Suppose that a random sample of 50 college seniors will be selected from the population.- What is the value of the standard error of the mean ?
- What is the probability the sample mean will be greater than $3000 ?
- What is the probability the sample mean will be within $100 of the population mean ?
- How would this probability(answered in the previous question) change if the sample size were increased to 100 ?
Explanation / Answer
Given xbar=2864, s=775
n=50
- What is the value of the standard error of the mean ?
standard error of the mean = s/n =775/sqrt(50) =109.6016
- What is the probability the sample mean will be greater than $3000 ?
P(xbar > 3000) = P((xbar-mean)/(s/n) > (3000-2864)/109.6016)
=P(Z>1.24)
= 0.1075 (check standard normal table)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.