Each can is supposed to consist of precisely 15 grams of aluminum, and the marke
ID: 2960601 • Letter: E
Question
Each can is supposed to consist of precisely 15 grams of aluminum, and the market price for aluminum is $0.95 per pound (important note: there are 454 grams in one pound). Sample of 100 cansThe Akron plant produces 2 billion cans every year.
Data
Sample Standard Deviation 0.98
Sample Mean 15.94
Sample Size 100
Confidence Level 95%
Intermediate Calculations
Standard Error of the Mean 0.0981
Degrees of Freedom 99
t Value 1.9842
Interval Half Width 0.1947
Confidence Interval
Interval Lower Limit 15.74
Interval Upper Limit 16.13
-Construct a 95% confidence interval for the total expenditure on aluminum at the Akron plant. How much money could AluminiCorp save if the Akron plant actually produced cans that were at the target aluminum content?
Explanation / Answer
Given xbar=15.94, s=0.98, n=100
a=0.05, Z(0.025)=1.96(check standard normal table)
So 95% CI is
xbar ± Z*s/n
--> 15.94 ± 1.96*0.98/10
--> ( 15.748, 16.132)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.