Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A particular type of tennis racket comes in a midsize version and an oversize ve

ID: 2979109 • Letter: A

Question

A particular type of tennis racket comes in a midsize version and an oversize version. 10% of all customers at a certain store want the oversize version. Below, let's consider a hundred randomly selected customers who want this type of racket. What are the mean value, variance and standard deviation of the number of customers who want the oversize version? What is the probability that the number who want the oversize version is within 2 standard deviation of the mean value: that is, P(muX - 2 sigma X X muX + 2 sigma X)?

Explanation / Answer

Mean=100*0.1=10 Variance=100*0.1*0.9=9 Standard Deviation =3 P(3

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote