Given the circuit in Figure 1 and the plots of Vout (orange) and Vin (blue) in F
ID: 2990566 • Letter: G
Question
Given the circuit in Figure 1 and the plots of Vout (orange) and Vin (blue) in Figure 2, find the value of capacitor C1. Note that V1 is a 20V (peak-to-peak) sine waveform at 1kHz. (Hint: derive either the magnitude of H(w) or the phase of H(w) and read the magnitude or phase off of the graph to solve for C1).
Given the circuit in Figure 1 and the plots of Vout (orange) and Vin (blue) in Figure 2, find the value of capacitor C1. Note that V1 is a 20V (peak-to-peak) sine waveform at 1kHz. (Hint: derive either the magnitude of H(w) or the phase of H(w) and read the magnitude or phase off of the graph to solve for C1).Explanation / Answer
output magnitude=3 volts
capacitive impedance=Xc=1/(2*pi*1000(C1))
hence
Xc/sqrt(R1^2+Xc^2)=3/10
sqrt(R1^2+Xc^2)=10*Xc/3
R1^2+Xc^2=100*Xc^2/9
Xc=9.9449 ohm
so C1=16 uF
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.