Problem A particle moves through the origin of an xy coordinate system at t = 0
ID: 2992296 • Letter: P
Question
Problem A particle moves through the origin of an xy coordinate system at t = 0 with initial velocity i = (21 - 14) m/s. The particle moves in the xy plane with an acceleration = 4.1 m/s2.A particle initially located at the origin has an acceleration of = 2.6 m/s2 and an initial velocity of i = 5.3 m/s.
(a) Find the velocity of the particle at t = 6.0 s.
i m/s +
m/s j
(b) Find the speed of the particle at this time.
m/s
(c) Find the angle between the direction of travel of the particle and the x axis at this time.
Explanation / Answer
(a) At t= 6 s, x-velocity = 5.3 m/s
y-velocity = 0+2.6*6 = 15.6 m/s
Net velocity = 5.3i + 15.6 j
(b) Speed of the particle = (5.32+15.62) = 16.5 m/s
(c) Angle = atan(15.6/5.3) = 71.2 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.