The slender bar AB rests on a smooth surface at B and is attached to a collar A
ID: 2992316 • Letter: T
Question
The slender bar AB rests on a smooth surface at B and is attached to a collar A that slides freely on the smooth vertical rod. The bar has a uniform cross section and a mass of 20 kg; the collar has negligible mass. The bar is initially at rest when theta is zero degrees when it is disturbed and rotates in a vertical plane under the action of gravity. Determine the angular acceleration (using force-acceleration methods) of the bar and the reactions at A and B when theta is 60 degrees.
Any Help is appreciated!
Explanation / Answer
Reaction at B = N1= mg = 196 N No horizontal force So reaction at aN1= 0 N For angular acceleratin use T = I alpha = 196 * 1 * sin 60 = 169.74 Nm Where I is about point where the r e is right angle which is ml2/12 + m * 1^2 = 26.67 kg m2 Alpha = 6.36 rad/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.