Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Given the system below, calculate the mass flow rate and the area of outfall. rh

ID: 2992393 • Letter: G

Question

Given the system below, calculate the mass flow rate and the area of outfall. rhoIn = 2.21 Kg / m3 VIn = 30 m / s AIn = 80 cm2 rhoOut = 0.762 Kg / m3 VOut = 180 m / s If pipe 1 has fluid moving at a speed of 4 m / s and pipe 2 has a flow rate of 0.01 m3 / s what is the velocity of the fluid out of pipe 3? Pipe 1 has a diameter of 5 cm and pipe 3 has a diameter of 7 cm. Assume the flow to be frictionless in the siphon. Find the rate of discharge in m3 / s and the pressure head at B if the pipe has a uniform diameter of 18 cm.

Explanation / Answer

A1V1 +A2V2 = A3V3 or, V3 = flow rate through pipe 3 = 4*25/49 = 2.04 m3/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote