Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A470g block connected to a light spring for which the force constant is6.40N/m i

ID: 2992877 • Letter: A

Question

A470g block connected to a light spring for which the force constant is6.40N/m is free to oscillate on a horizontal, frictionless surface. The block is displaced7.30cm from equilibrium and released from rest as in the figure.

Use the equations below. (Note that the direction is indicated by the sign in front of the equations.)

A470g block connected to a light spring for which the force constant is6.40N/m is free to oscillate on a horizontal, frictionless surface. The block is displaced7.30cm from equilibrium and released from rest as in the figure. Use the equations below. (Note that the direction is indicated by the sign in front of the equations.) x= (0.0571m) cos(3.690t+0.16?) v= -(0.211m/s) sin(3.690t+0.16?) a= -(0.778m/s2) cos(3.690t+0.16?) (a) Determine the first time (greater than zero) that the position is at its maximum value. 1.659 (b) Determine the first time (greater than zero) that the velocity is at its maximum value. 0.382 S

Explanation / Answer

max can at x = 0.0571 or -0.0571 x= (0.0571m) cos(3.690t+0.16) 0.0571 = 0.0571 cos(3.69t + 0.16) 0, 2*3.14 = 3.69t + 0.16 t =(2*3.14 - 0.16)/3.69 t = 1.66 sec -0.0571 = 0.0571 cos(3.69t + 0.16) 3.14 = 3.69t + 0.16 t =(3.14 - 0.16)/3.69 t = 0.81 sec second is earlier so first time that the position is at its maximum value is 0.81 sec again velocity can be 00.211 0.211 = -0.211sin(3.69t+0.16) 3*3.14/2 = 3.69t + 0.16 t = 1.233 sec

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote