Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

This problem\'s solution is very very important. Please, help me. :) And what is

ID: 2993426 • Letter: T

Question

This problem's solution is very very important. Please, help me. :)



And what is this problem's mass balance ?


Assume gamma = 1.4, R = 287 M2/(sec2 - degree K), Cp = 1005 M2/(sec2- degree K). The fuel heating value is 4.28 times 107 J/Kg. Where appropriate assume f 1 . The ambient tem perature and pressure are T0 = 216K and P0 = 2 times 104 N/M2 . Consider a turbofan with the following characteristics. M0 = 0.85 ; tau lambda = 8.0 ; .pi c = 30 ; picl = 1.6 ; beta = 5. (5.69) The compressor, fail and turbine polytropic efficiencies are pc = 0.9 ; pcl = 0.9 ; pt = 0.95. (5.70) Let the burner efficiency and pressure ratio be b = 0.99 ; ,pi b = 0.97 . Assume the shaft efficiency is one. Both the fan and core streams use ideal simple convergent nozzles. Determine the dimeusionless thrust T /( P0 A0 ), specific fuel consumption and overall efficiency. Suppose the engine is expected to deliver 8.000 pounds of thrust at cruise conditions. What must be the area of the fan face. A2 ?

Explanation / Answer

I know what a balanced chemical equation is, but I can only interpret from other experience what is meant by a mass balance equation: My idea: write a normal balanced chemical equation: NaOH + HCl ? NaCl + H2O Interpret what this equation is telling you: 1mol NaOH reacts with 1 mol HCl to produce 1 mol NaCl + 1mol H2O Molar mass NaOH = 40g/mol Molar mass HCl = 36.5g/mol Molar mass NaCl = 58.5g/mol Molar mass H2O = 18g/mol Substitute into above equation: 40g NaOH reacts with 36.5g HCl to produce 58.5g NaCl and 18g H2O You will find that 40+36.5 = 76.5g ( reactants) = 58.5+18 = 76.5g (products) are mass balanced. Try something a little more complicated: 3 Na2CO3 + 2 H3PO4 = 2 Na3PO4 + 3 H2O + 3 CO2 3mol Na2CO3 + 2mol H3PO4 ? 2mol Na3PO4 + 3 mol H2O + 3mol CO2 Mass of reactants: 3 mol Na2CO3 = 3*106 = 318g 2mol H3PO4 = 2* 98 = 196g Total mass of reactants = 514g 2 mol Na3PO4 = 2*164 = 328g 3 mol H2O = 3*18 = 54g 3 mol CO2 = 3*44 = 132g Total mass products = 514g 318g Na2CO3 + 196g H3PO4 ? 328g Na2PO4 + 54g H2O + 132g CO2 Equation is mass balanced I hope this is what you mean by mass balanced equation

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote