Calculate the pipe diameter D in inches to 2 decimal places required to give the
ID: 2993432 • Letter: C
Question
Calculate the pipe diameter D in inches to 2 decimal places required to give the fluid velocity of 9 ft/sec in the following situation: The formula for the velocity is given by:
velocity =Flow rate / Pipe Area
And the flow rate = 8 gpm
and the Pipe Area is calculated from its diameter in inches,
231 cubic inches = 1 gallon,
12 inches = 1 ft, and
60 sec = 1 minute
Answer
1 points
Question 2
1.
If a volume of 23 cubic centimeters balances a mass of 29 grams on a balance, what is the specific weight w to 1 D.P.? The formula for specific weight is the weight in Newtons divided by the volume in cubic meters. 1 m = 100 cm, 1 kg weighs 9.806 Newtons, 1N = 1 kg m/s2
Answer
1 points
Question 3
1.
Calculate the pressure p in psi to 1 decimal place required to provide 13 horsepower to a fluid motor for the situation given below. The formula for fluid power from a 100% efficient motor is:
Power = Pressure * Flow and Flow= 59 gpm, 1 N = 1 kg*m/s2
1 gallon = 231 cubic inches, 1 HP = 550 ft*lb/sec, 12 inches =1 ft
Answer
1 points
Question 4
1.
Calculate the velocity v of the piston in a cylinder in km/hour to 2 decimal places. The power to be delivered to a load is 4 kW and the formula for Output power is:
Power = Force * velocity where the Force = 1,446 N, 1 W = 1 N*m/sec
Answer
1 points
Question 5
1.
Calculate the pump head in meters of a vane pump to 1 decimal places. The equation for pump head is:
Pump head= Pump power/(Flow rate* Specific weight)
where the Pump power= 20 kW, the Flow rate = 18 liters/sec,
and the Specific weight = 8,815 Newtons per cubic meter,
1000 liters = 1 cubic meter, and 1 kW = 1000 N*m/sec
Answer
Explanation / Answer
1)
Pipe Area = Flow rate/velocity = 1.98 ft^2
Diameter = 0.05 ft = 0.60 inches
2)
volume = 23*10^-6 m^3
mass = 29 gms = 0.029 kg
W = 0.029*9.806 N = 0.284374 N
specific wt = W/volume = 12364.0 N/m^3
3)
Flow = 59*231/(12*12*12)*60 ft^3/s
Power / Flow = Pressure in lbs = 54392.25 lb/ft^2 = 377.7 psi
4)
Power = Force * velocity
4*1000 = 1446 * v
v = 2.766 m/s = 9.96 km/hour
5)
Pump head= Pump power/(Flow rate* Specific weight)
Pump power= 20*1000 W
Flow rate = 18*10^-3 m^3/sec,
Specific weight = 8,815 Newtons / cubic meter
Pump head = 126.0 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.