can someone please help? Cars A and B arc (raveling at vA = 72 mph and vB = 67 m
ID: 2993485 • Letter: C
Question
can someone please help?
Explanation / Answer
first let us calculate the distace covered by the car B during this whole incident
given intial velocity of B = 67 miles / hour = 29.95 m/s
final velocity = 0 as it will come to rest ...
acceleration =-Mu*g = -0.83*9.81 =-8.14 m/s^2
so the distance covered by the car = v^2 - u^2 / (2*acceleration) = 0^2 - (29.95)^2 / (2*-8.14) = 55.08 meters
now the car A
let D be the distance between the cars intially
the car must travel less than D + 55.08 meters to prevent the accident
inital velocity =72 mph = 32.19 m/s
but given that the driver takes 1.5 seconds to respond
so the distance travelled during this time = 1.5* 32.19 = 48.285 meters
so the net distance = D + 55.08 -48.285 meters = D+6.975 meters
the distance covered by the car during decelrating must be less than or equal to D+6.975 meters to prevent the accident
so
v^2 - u^2 / (2*acceleration) <= D+6.975
0^2 - (32.19)^2 / (2*-8.14) <= D+6.975
63.648 = D+6.975
so D => 56.673 meters to prevent the accident
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.