can someone please helpme? 1.If 387 mL of sulfuric acid is diluted to 1.00 L to
ID: 683064 • Letter: C
Question
can someone please helpme?1.If 387 mL of sulfuric acid is diluted to 1.00 L to give asolution that is 2.77 M, what was the concentration of theoriginal solution?
2.To prepare 124 mL of 0.100 M sodium chloride from astock solution of 1.00 M sodium chloride, how much stocksolution would you use?
can someone please helpme?
1.If 387 mL of sulfuric acid is diluted to 1.00 L to give asolution that is 2.77 M, what was the concentration of theoriginal solution?
2.To prepare 124 mL of 0.100 M sodium chloride from astock solution of 1.00 M sodium chloride, how much stocksolution would you use?
Explanation / Answer
1. Formula : MiVi = Mf Vf Mi*387mL= 2.77M*1000mL Mi = (2.77M*1000mL)/387mL = 7.16M concentration of original solution = 7.16M 2. Stock solution needed = (124mL*0.100M)/1.0M = 12.4mL concentration of original solution = 7.16M 2. Stock solution needed = (124mL*0.100M)/1.0M = 12.4mLRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.