The end of the rope A, which is behind and below the box G, is pulled to lift th
ID: 2993740 • Letter: T
Question
The end of the rope A, which is behind and below the box G, is pulled to lift the box. The box is to be lifted with constant acceleration, a0, so that it rises 2 ft. in 4.3 seconds. If the box is initially at rest, find a0. Neglect any deviation of the ropes from vertical.
Answers: Sa(doubledot)= 0.937 ft/s2 downward
Explanation / Answer
When the load rises by 2 ft the length of the rope pulled = 8 ft as there are 4 parts attached to the block;
so by the equation of motion
S = ut + 0.5 a t^2;
here u =0;
8 = 0.5 * a0 * 4.3 ^2;
ao = 0.930 ft/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.