An integrated circuit, with dimensions 3 cm times 3 cm, dissipates q = 5 W of he
ID: 2993789 • Letter: A
Question
An integrated circuit, with dimensions 3 cm times 3 cm, dissipates q = 5 W of heat to surrounding air at T infin = 25 degrees C. The heat transfer coefficient is h = 20 W/m2 middot K. Calculate the surface temperature of the circuit if no fins are present. Based on the result of your answer, is it accurate to assume that convection is the sole heat transfer mechanism from the circuit? To enhance heat removal from the circuit, rectangular fins of length L = 2 cm, thickness t = 0.1 cm, and width w = 3 cm are attached to the surface. The fins are made from aluminum (k = 200 W/m middot K). If the maximum allowable surface temperature of the circuit is TB = 75 degrees C, calculate the required number of fins on the surface.Explanation / Answer
1)ha(t-ts)=5
t=302.77C
some of the heat transfer may also be due to radiation
2)m=sqrt(hp/kac)
m=14.37
heat transfer through a fin=sqrt(hpkac)(t-ts)tanhml
l=l+k=2.0483m
heat transfer through each fin is approx 4.3
so we need to keep 1.15 or 2 fins
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.