An ideal Rankin cycle uses water as a working fluid, which circulates at a rate
ID: 2994023 • Letter: A
Question
An ideal Rankin cycle uses water as a working fluid, which circulates at a rate of 80kg/s. The boiler pressure is 6 MPa, and the condensor pressure is 10 kPa. The water enters the turbine at 600C and leaves the condensor as a saturated liquid. Assume that heat is transfered to the working fluid in the boiler from a reservoir at 1400K and that the fluid ib the condensor rejects heat to the surroundings at 25C. Calculate the following quantities:
A)The power required to operate the pump
B)The heat-input rate to the water in the boiler
C)The power developed by the turbine
D)the heat-rejection rate in the condensor
E)The thermal efficiency of the cycle
F)The irreversibility associated with each process and the total cycle
please show all steps in solving
Explanation / Answer
m = 80 [kg/s]
P_boiler = 6000 [kPa]
T_3 = 600 [C]
h_3 = enthalpy(steam, P=P_boiler, T=T_3)
s_3 = entropy(steam, P=P_boiler, T=T_3)
P_condenser = 10 [kPa]
h_4 = enthalpy(steam, P=P_condenser, s=s_3)
W_turbine = m*(h_3-h_4) "[kW]"
"Condenser: Assume no pressure drop"
h_1 = enthalpy(steam, P = P_condenser, x = 0) "Aside: Recall x is the quality"
s_1 = entropy(steam, P =P_condenser, x = 0)
Q_condenser = m*(h_1 - h_4) "[kW]"
"Pump: Assume isentropic"
h_2 = enthalpy(steam, P= P_boiler, s = s_1)
W_pump = m*(h_1 - h_2) "[kW]"
"Boiler: Assume no pressure drop"
Q_boiler = m*(h_3-h_2) "[kW]"
"efficiency"
eta = (W_turbine+W_pump)/Q_boiler "[-]"
Wturbine = 110990 kW, Qcondenser = -166318 kW, Wpump = -483.5 kW, Qboil = 276825 kW, and n=0.3992
pls rate first with 5 star first otherwise i wont get points, thanks alot
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.