Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Find the power delivered by an adiabatic, isenthalpic turbine in which the mass

ID: 2994239 • Letter: F

Question

Find the power delivered by an adiabatic, isenthalpic turbine in which the mass flow rate is 2.00 kg/s and the flow enters at 1667 m/s and leaves at 404 m/s.


(Note: Use the MERB equation and note heat transfer rate is zero for this problem (pump is adiabatic). There is a change in KE since the velocity of the water flow is different through the pump; there is no change in the internal energy since there is no temperature change. Explain why the pump work is negative value.)


Please show all work and explain for 5 star rating.

Explanation / Answer

For a Control Volume

First law of thermodynamics

Qin + m*(h1 + V1^2/2 + g*Z1) = W + m*(h2 + V2^2/2 + g*Z2)

Here

h1 = h2 = 0 (no temp change)

Z1 = Z2 ( assuming or in general there will be no elevation difference)

Qin = 0 ( Isentropic turbine implies no heat loss)

W = m*(V1^2-V2^2)/2 = 2*(1667^2 - 404^2)/2 = 2615673 W = 2.62 MW

Since the work is done on the fluid (or fluid gains the energy) in the pump the work is

negative but in turbine work is done by the fluid(or fluid loose its energy)


Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote