Find the pH of a 0.25 M solution of sodium concentration all species present in
ID: 514026 • Letter: F
Question
Find the pH of a 0.25 M solution of sodium concentration all species present in the solution. K_a for A buffer is made by mixing 500.0 ml of 0.100 M nitrous acid HNO_2(aq) and 500.0 mL of 0.100 M aqueous potassium nitrite, KNO_2(aq). Nitrous acid is weak acid with K_a = a) What is the pH of the buffer solution? b) The lab technician mixing the buffer in part a) is trying to adjust the pH to what is needed for a particular experiment. He first adds 10.0 mL of 1.0 M HCl(aq) to the buffer and then adds 2.0 mL of 1.0 M NaOH (aq). What is the pH of the buffer solution at that point?Explanation / Answer
1 a)
NaF concentration = 0.25 M
Ka of HF = 6.3 x 10^-4
[Na+] = 0.25 M
F- + H2O ------------------------> HF + OH-
0.25 0 0
0.25-x x x
Kb = [HF][OH-]/[F-]
1.0 x 10^-14 / 6.3 x 10^-4 = x^2 / 0.25-x
1.58 x 10^-11 = x^2 / 0.25-x
x^2 + 1.58 x 10^-11 x - 3.97 x 10^-12 =0
x = 1.99 x 10^-6
[F-] = 0.25M
[OH-] = 1.99 x 10^-6 M
[HF] = 1.99 x 10^-6 M
[H3O+] = 5.02 x 10^-9 M
pH = -log [H3O+]
pH = 8.30
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.