Find the normal approximation for the binomial probability P(x = 4, 5), where n
ID: 3228277 • Letter: F
Question
Find the normal approximation for the binomial probability P(x = 4, 5), where n = 14 and p = 0.5. Compare this to the value of P(x = 4, 5) obtained from Table 2 in Appendix B. Find the normal approximation for the binomial probability P(x lessthanorequalto 8), where n = 14 and p = 0.4. Compare this to the value of P(x lessthanorequalto 8) obtained from Table 2 in Appendix B. Find the normal approximation for the binomial probability P(x greaterthanorequalto 9), where n = 13 and p = 0.7. Compare this to the value of P(x greaterthanorequalto 29) obtained from Table 2 in Appendix B.Explanation / Answer
6.39)mean =np=14*0.5=7
std deviation=(np(1-P))1/2 =1.87
from normal distribution:
P(4<=X<=5)=P((3.5<X<5.5)=P(-1.8708<Z<-0.8018)=0.2113-0.0307=0.1807
from binomial distribution P(4<=X<=5)=0.1833
6.40)mean =5.6
std deviation 1.4967
P(X<=8)=P(X<8.5)=P(Z<1.9376)=0.9737
from bionomial dist. P(X<=8)=0.9417
6.41) mean =9.1
std deviation =2.5239
P(X>=9)=1-P(X<8.5)=1-P(Z<-0.2377)=1-0.4060=0.5940
from binomial :P(X>=9)=0.6543
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.