An aircraft is operating at an altitude of 20,000 feet (6.1 km) where the ambien
ID: 2994557 • Letter: A
Question
An aircraft is operating at an altitude of 20,000 feet (6.1 km) where the ambient pressure is
46.5 kPa. The engine nozzle exit (exit area A7=0.116m2) is choked (M7=1, with ?7=1.33) and
the pressure and temperature at the nozzle exit are p7=62.1kPa and T7=810.8 K. Assume
that R=287 J/kg-K throughout the engine. Determine the following:
a) The force exerted on the engine due to the exhaust gases alone (i.e. neglect m0u0).
b) The percentage this force (from (a)) that is due to the pressure imbalance at the nozzle
exit.
c) The exit mass flow rate.
d) The
Explanation / Answer
Static temperature at nozzle exit (given) = 810.8 K
Speed of sound at nozzle exit = sqrt(gamma*R*T)
= sqrt(1.33*287*810.8)
= 556.32 m/sec
As, exit mach number is 1
So, exit velocity = 1 * 556.32 = 556.32 m/sec
Density of air at exit = P / (RT) = (62.1*10^3) / (287*810.8) = 0.2668 Kg/m^3
Mass flow pew second= density*velocity*area = 0.2668*556.32*0.116 = 17.22 Kg/sec
Thrust due to exhaust gases alone = 17.22*556.32
= 9580.83 N
Pressure thrust = exit area*(exit pressure - ambient pressure)
= 0.116*[(62.1*10^3) - (46.5*10^3)]
= 1809.6 N
% of pressure thrust = 1809.6/9580.83 = 0.188 = 18.88 %
Ram drag = mo*uo = 17.22*167.64
= 2886.76 N
Net thrust = Exhaust gas thrust + pressure thrust - Ram drag
= 9580.83 + 1809.6 - 2886.76
= 8503.67 N
Thrust power produced = thrust*uo
= 8503.67*167.64
= 1425555.2 watts
= 1425.5 kW
Propulsive efficiency = thrust power / change in KE of air
= 1425555.2 / 0.5*17.22*(556.32^2 - 167.64^2)
= 0.588 or 58.8%
mass of fuel burned = f * mass of air
= 0.02*17.22
= 0.344 Kg/sec
Thermal efficiency = change in KE of air / Heat inpiut
= 0.5*17.22*(556.32^2 - 167.64^2) / (0.344*44000000)
= 0.16 or 16%
Reason for low thermal efficiency is that the nozzle is underexpanded.
Overall efficiency = Propulsive efficiency * Thermal efficiency
= 0.588*0.16
= 0.0941 or 9.41%
Specific Impulse = Total thrust / mass flow rate
= 8503.67 / 17.22
= 493.82 N/Kgsec
TSFC = mass of fuel/Thrust
= 0.344/8503.67
= 4.045*10^-5 Kg/Nsec
= 0.145 Kg/Nhr
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.