An air-track cart of mass 0.10 kg is moving with a speed 1.4 m/s to the right wh
ID: 586484 • Letter: A
Question
An air-track cart of mass 0.10 kg is moving with a speed 1.4 m/s to the right when it collides with a cart of mass 0.21 kg that is at rest. Each cart has a wad of putty on its bumper, and hence they stick together as a result of their collision. Suppose the average contact force between the carts is 1.0 N during the collision. What is the magnitude of the acceleration of cart 1? Express your answer using two significant figures. What is the direction of the acceleration of cart 1? What is the magnitude of the acceleration of cart 2? What is the direction of the acceleration of cart 2? How long does it take for both carts to have the same speed? (Once the carts have the same speed the collision is over and the contact force vanishes.) What is the final speed of the carts, vf?
Explanation / Answer
m1 = 0.1 kg
u1 = + 1.4 m/s
m2 = 0.21 kg
u2 = 0
P1i = m1*u1 = 0.014
P2i = m2*u2 = 0
after collision
force acting on m1, F1 = -0.1 N
a1 = -1/0.1 = -10 m/s^2 <<-------answer
direection left <<-------answer
force on m2 = F2 = 0.1 N
a2 = F2/m2 = 0.1/0.21 = 0.48 m/s^2 <<-------answer
direction right <<-------answer
from momentum conservation
Pi = Pf
m1*u1 + m2*u2 = (m1+m2)*V
(0.1*1.4)+0 = (0.1+0.21)*V
V = 0.45 m/s
F = m1*(v1-u1)/t
1 = 0.1*(0.45-1.4)/t
t = 0.095 s<------------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.