An air-filled capacitor consists of two plates. One of which is horizontal and t
ID: 2139028 • Letter: A
Question
An air-filled capacitor consists of two plates. One of which is horizontal and
the other is slightly tilted as shown in the diagram below (the drawing is not to
scale). If a=0.20m, b=0.20m, c=0.010m, and d=0.002m what is the
capacitance of the system? Hint: you will need to calculate the capacitance of
a strip of length dx and then sum up all contributions.
An air-filled capacitor consists of two plates. One of which is horizontal and the other is slightly tilted as shown in the diagram below (the drawing is not to scale). If a=0.20m, b=0.20m, c=0.010m, and d=0.002m what is the capacitance of the system? Hint: you will need to calculate the capacitance of a strip of length dx and then sum up all contributions.Explanation / Answer
the capacitance of a strip of length dx:
C = e0 A/y = e0 b dx/y
y = c + (d/a) x
==> C = e0 b dx/y = e0 b dx/(c + (d/a) x)
==> C = int{e0 b dx/(c + (d/a) x)} ; from x=0 to x=a
==> C = e0 b (a/d) int{(d/a) dx/(c + (d/a) x)} ; from x=0 to x=a
==> C = e0 b (a/d) Ln(c + (d/a) x) ; from x=0 to x=a
==> C = 8.85e-12*0.20*0.20/0.002 * Ln(0.01 + 0.002/0.20 * x) ; from x=0 to x=a
==> C = 177e-12 {Ln(0.01 + 0.002/0.20 * 0.20) - Ln(0.01 + 0.002/0.20 * 0)}
==> C = 177e-12 * ((-4.4228) - (-4.60517))
==> C = 32 pF
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.