An air-filled capacitor consists of two parallel plates, each withan area of 7.6
ID: 1750403 • Letter: A
Question
An air-filled capacitor consists of two parallel plates, each withan area of 7.60 cm2, separated by a distance of1.80 mm. (a) If a 22.0 Vpotential difference is applied to these plates, calculate theelectric field between the plates.1 kV/m
(b) What is the surface charge density?
2 nC/m2
(c) What is the capacitance?
3 pF
(d) Find the charge on each plate.
4 pC (a) If a 22.0 Vpotential difference is applied to these plates, calculate theelectric field between the plates.
1 kV/m
(b) What is the surface charge density?
2 nC/m2
(c) What is the capacitance?
3 pF
(d) Find the charge on each plate.
4 pC
Explanation / Answer
(a) the electric field between the platesE = V/d = 12.2 kV/m
(b) the surface charge density =
E = /o
= oE = 108 nC/m2
(c) the capacitance
C = oA/d = 3.737 pF
(d) Q = A = 82.1 pC
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.