An air puck of mass m 1 = 0.33 kg is tied to a string and allowed to revolve in
ID: 2143876 • Letter: A
Question
An air puck of mass m1 = 0.33 kg is tied to a string and allowed to revolve in a circle of radius R = 1.3 m on a frictionless horizontal table. The other end of the string passes through a hole in the center of the table, and a mass of m2 = 1.0 kg is tied to it (see the figure below). The suspended mass remains in equilibrium while the puck on the tabletop revolves.
An air puck of mass m1 = 0.33 kg is tied to a string and allowed to revolve in a circle of radius R = 1.3 m on a frictionless horizontal table. The other end of the string passes through a hole in the center of the table, and a mass of m2 = 1.0 kg is tied to it (see the figure below). The suspended mass remains in equilibrium while the puck on the tabletop revolves.Explanation / Answer
a) T = m2*g = 9.8 N
b) F = T = 9.8 N
c) F = m1*v^2/r
9.8 = 0.33*v^2/1.3
==> v = 6.21 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.