An air-filled capacitor consists of two parallel plates, each with an area of 7.
ID: 1614842 • Letter: A
Question
An air-filled capacitor consists of two parallel plates, each with an area of 7.60 cm^2 separated by a distance of 2.00 mm. A 19.0 V potential difference is applied to these plates. Calculate the electric field between the plates. 95 Remember that the electric field is uniform between the plates. What is the relationship between the electric field and electric potential in this case? kV/m Calculate the surface charge density. _____ nC/m^2 Calculate the capacitance. _________ pF Calculate the charge on each plate. _________ pCExplanation / Answer
a) E=V/d
V=19 volts d=2mm =2*10-3m
E=19/(2*10-3m) =9.5kV/m
b) surface charge density= E*e0
E = electric field
e0= 8.852*10-12 F/m
surface charge density= =9.5kV/m * 8.852*10-12 F/m
=84.094 nC/m
C) q= surface charge density*area
=84.094 nC/m *2*10-3m
=168.188 pC
Q= CV
C= Q/V
C=168.188 pC/19V
C=8.851pF
d) Q=168.188 pC
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.