An air puck of mass m 1 = 0.19 kg is tied to a string and allowed to revolve in
ID: 1386484 • Letter: A
Question
An air puck of mass m1 = 0.19 kg is tied to a string and allowed to revolve in a circle of radius R = 0.9 m on a frictionless horizontal table. The other end of the string passes through a hole in the center of the table, and a mass of m2 = 1.0 kg is tied to it (see the figure below). The suspended mass remains in equilibrium while the puck on the tabletop revolves.
(a) What is the tension in the string?
N
(b) What is the horizontal force acting on the puck?
N
(c) What is the speed of the puck?
m/s
Explanation / Answer
a) The m2 is not moving, therefore, the force acting on m2 must be balance.
T = tension pulling up
force acting down on m2 = m2 g
T = m2 g = 1*9.8= 9.8 N
b) Horizontal force acting on the puck is the same as the tension.
c) mv^2 / r = F(centripetal) ===> (0.19)(v^2) / (0.9) = 9.8 ===> v = 6.81 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.