An air puck of mass m 1 = 0.15 kg is tied to a string and allowed to revolve in
ID: 2258164 • Letter: A
Question
An air puck of mass m1 = 0.15 kg is tied to a string and allowed to revolve in a circle of radius R = 0.9 m on a frictionless horizontal table. The other end of the string passes through a hole in the center of the table, and a mass of m2 = 1.2 kg is tied to it (see the figure below). The suspended mass remains in equilibrium while the puck on the tabletop revolves.
An air puck of mass m1 = 0.15 kg is tied to a string and allowed to revolve in a circle of radius R = 0.9 m on a frictionless horizontal table. The other end of the string passes through a hole in the center of the table, and a mass of m2 = 1.2 kg is tied to it (see the figure below). The suspended mass remains in equilibrium while the puck on the tabletop revolves. What is the tension in the string? N What is the horizontal force acting on the puck? N What is the speed of the puck? m/sExplanation / Answer
a) T =m2g = 1.2 x 9.8 =11.76 N
b) F = T =11.76 N
c) F = mv^2 /r
11.76 = 0.15v^2 / 0.9
v = 8.4 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.